Bezpieczeństwo maszynowe: jakie rozwiązania zwiększają ochronę maszyn i ludzi?

Jak działa nowoczesne przedsiębiorstwo? Jest ono na pewno zautomatyzowane, co wpływa na większą wydajność. Poza tym cechuje się niezawodnością. Tak samo, jak bezpieczeństwem. O tym ostatnim zagadnieniu także nie wolno zapominać. Jak zaś można zadbać o większe bezpieczeństwo biorąc pod uwagę nie tylko ludzi, ale także maszyny?

Prowadzisz firmę, która zajmuje się np. produkowaniem rozmaitych elementów? Chcesz, by wiele działań odbywało się automatycznie; bez udziału pracowników lub z ich minimalną pomocą? Dzięki temu można zwiększyć wydajność, zminimalizować straty (np. spowodowane nieplanowanymi przestojami) i tym samym więcej zarabiać. Nowoczesne firmy powinny być również bezpieczne. W pogoni np. za większą wydajnością i bardziej okazałymi dochodami nie można bagatelizować tego aspektu.

Na szczęście możesz zdecydować się na rozmaite urządzenia, które w tym pomagają. Są to m.in. sterowniki przemysłowe Allen-Bradley GuardLogix. Warto dodać, że te sprzęty gwarantują kontrolę funkcji sterujących i funkcji, które są związane z bezpieczeństwem pod kątem jednego środowiska programistycznego i zarazem jednej platformy sprzętowej. W ofercie renomowanej firmy RAControls z Katowic są produkty Allen-Bradley GuardLogix 5580 oraz Compact GuardLogix 5380. Wyróżnia je na pewno wbudowany interfejs Gigabit Ethernet i wysoka moc obliczeniowa. Na skutek tego możesz liczyć np. na odpowiednio szybką reakcję i właściwe parametry komunikacyjne jednostki centralnej. Poza tym te modele mają wbudowane certyfikowane instrukcje bezpieczeństwa dla serwonapędów, które pracują w sieci Ethernet/IP. Dodatkowo oferują one wiele przydatnych funkcji (bezpiecznego zatrzymania, bezpiecznej prędkości i pozycji). Jeśli chcesz poznać więcej faktów na ten temat, to skontaktuj się z przedstawicielami RAControls.

Warto również wyposażyć się w kolumny sygnalizacyjne. Niestety, nie zawsze można odseparować maszynę od reszty środowiska roboczego (w tym również i operatora). Bardzo ważna jest zatem sygnalizacja tego, w jakim obecnie stanie znajduje się maszyna (lub dana strefa jej pracy).

Kolumny sygnalizacyjne to zaś sprzęty składające się z kilku modułów świetlnych emitujących światło w rozmaitych kolorach (są one dobierane zgodnie np. z preferencjami użytkownika). Omawiane urządzenia informują o aktualnym stanie pracy maszyny (albo linii) na skutek zapalenia stosownego sygnału świetlnego, który jest znany dla pracowników. W ofercie RAControls znajdują się porządne kolumny sygnalizacyjne Control Tower Seria 856T od Rockwell Automation.

Pomocne są również wyłączniki bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest zwiększenie skuteczności ochrony personelu i maszyn na skutek fizycznego zblokowania osłon ochronnych i urządzeń zezwalających na dostęp do stref potencjalnego zagrożenia. Co jeszcze warto tutaj wiedzieć? Sterowniki odblokowują dostęp tylko wtedy, kiedy jest to bezpieczne dla operatorów. Co jest oferowane przez RAControls? Dlaczego warto zaś zdecydować się jeszcze na dobiegometr SafetyMan DT2? Sporo faktów na te tematy znajduje się na przykład tutaj https://racontrols.pl/bazawiedzy/bezpieczenstwo-maszynowe-podstawowe-rozwiazania-zwiekszajace-ochrone-maszyn-i-ludzi/.