Domowy ogród w cynkowo tytanowych rynnach? Zrób go sam!

Z rynnami mamy do czynienia głównie tylko w chwili budowy domu lub porządkowania garażu, w którym trzymamy niewykorzystane drobiazgi. Później o nich zapominamy a to błąd. To produkt, który ma potencjał a jak go wykorzystasz zależy tylko od Ciebie. Nie czekaj, zajrzyj do swojej cynkowo tytanowej rynny i stwórz Swój magiczny ogród. Twoi sąsiedzi zzielenieją z zazdrości a ty pękniesz z dumy!

Pionowy ogród? Czemu nie!

Nie każdy posiada duży ogród, który może z rozmachem obsadzić pięknymi roślinami. Każdy dom posiada jednak ściany, które dają naprawdę wiele możliwości. Nasza propozycja to pionowy ogród wykonany na ścianie balkonu. Bez problemu zrobisz go sam. Zaoszczędzisz przestrzeń, wykorzystasz stare, niepotrzebne rynny, kawałki drewna a co najważniejsze uzyskasz niesamowity efekt wizualny.

DIY czyli jak to zrobić?

  • Zacznij od wyboru ściany, na której przymocujesz rynny. Zwróć uwagę na jej nasłonecznienie i dostosuj je do roślin, które zamierzasz wsadzić. Myślisz o ziołach? Rozmaryn, roszponka, bazylia, mięta to łatwe w uprawie rośliny idealne do nasadzeń w rynnach. Samo zdrowie, które będziesz miał pod ręką.
  • Krok drugi to nic innego jak wywiercenie otworów w ścianie i deskach będących podstawą twojej roślinnej instalacji. Na tym etapie warto mądrze przemyśleć jakie odległości zachować między rynnowymi donicami. Dostosuj je do gatunków wsadzanych roślin jednak pamiętaj, że rynna nie jest głęboka dlatego lepiej wybierać gatunki rosnące pionowo.
  • W następnej kolejności przykręć deski do ściany. Pamiętaj aby korzystać z poziomicy. Dzięki niej twój pionowy ogród będzie zamontowany w odpowiedniej pozycji i wszystko będzie estetycznie wyglądało.
  • W czwartym kroku możesz przystąpić do montażu uchwytów rynnowych. Żeby konstrukcja pionowego ogrodu była solidna do każdej z desek zamontuj po dwa uchwyty. Ziemia, kwiaty i sukcesywne nawadnianie wymaga stabilnej konstrukcji.
  • Teraz czas na wykonanie nasadzeń. We wszystkich rynnach wywierć po kilka otworów. To bardzo istotny element prac bowiem właśnie dzięki wcześniej przygotowanym wylotom, przez które wydostanie się nadmiar wody, Twoje rośliny nie będą gniły. Zwróć uwagę również na ziemię, którą wypełniasz rynny. Warto wzbogacić ją preparatami bogatymi w składniki odżywcze.
  • Krok piąty to nic innego jak nałożenie rynien na zamontowane wcześniej uchwyty. To wszystko – Twój ogród jest gotowy!

Thinking out od the box  – czyli zrób to sam w dodatku inaczej niż wszyscy

Najlepsze pomysły to te, które wychodzą poza schematy. Sam wiesz, że kwiaty można posadzić w ceramicznych doniczkach, wybielanych skrzyniach, plastikowych osłonach. Zwykłe donice to to najczęściej zwykłe rośliny. Ale skoro decydujesz się na wyjątkowy, pionowy ogród w rynnach to może warto zaszaleć i postawić na swój własny eco warzywniak? W wertykalnym ogrodzie świetnie przyjmie się szczypiorek, burak liściowy, cykoria, rukola a nawet szpinak.

Idź o krok dalej niż inni i zaskocz swoich domowników!  Zieleń, rośliny i kwiaty wcale nie muszą być nudne. Niech Twoje rynny kryją w sobie zdrową niespodziankę. Pamiętaj, że oryginalne projekty powstają, kiedy stosujemy zasadę „thinking out the box” czyli unikamy starych, sprawdzonych pomysłów i pozwalamy naszej wyobraźni zaszaleć. Stawiaj więc do pionu ogród a nie swoją kreatywność.

Fabryka pomysłów: http://silesiasa.pl/