
Nowoczesne technologie dają szerokie możliwości, jeśli chodzi o obróbkę tworzyw sztucznych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było pomyśleć, że będzie można precyzyjnie ciąć tworzywa sztuczne oraz szkło różnej grubości. Wszystko to dzięki laserowi oraz nowoczesnym maszynom produkcyjnym, obecnym w małych zakładach oraz dużych fabrykach odpowiedzialnych za projektowanie oraz wprowadzanie na rynek produktów wszelkiego typu, na co dzień bardzo przydatnych, choćby w formie dekoracyjnej. Formy przemysłowe z plexi mają w sobie dużo magii oraz klasy. Kiedyś wielkim problemem było wycięcie skomplikowanych kształtów właśnie z pleksi, albo ze szkła. Są to przecież materiały same w sobie mało plastyczne, twarde i niezdatne do ingerencji ręcznych narzędzi. Cienkie szkło można jeszcze ciąć nożykami diamentowymi, ale przy dużych formatach okazują się one być mało praktyczne, a w dodatku wyszczerbiają brzegi ciętych powierzchni. Procesy takie, jak frezowanie mdf sprawiają, że każdy wycięty kształt zachowuje dokładne odwzorowanie komputerowo wprowadzanego projektu. Zgadzają się parametry określane na rysunkach technicznych.
Przyjrzyjmy się więc projektowi, którego części składowe wymagają frezowania. Przykładowo chcemy stworzyć z pleksi wielką kostkę do gry, która mogłaby służyć nam jako forma przemysłowa do siedzenia. Kropki na tej kostce mają być zarazem okrągłymi otworami w płaszczyznach sześcianu o charakterystycznie zaokrąglonych kątach między bokami. Pleksa wykorzystana do projektowania formy będzie oczywiście wymagała cięcia laserowego, by wszystkie krawędzie był wycięte jak najprecyzyjniej. Sześć boków kostki wycina się laserowo w jednym wymiarze. Rysunek techniczny musi być przygotowany w programie komputerowym, najczęściej używa się do tego typu rysunków programu COREL DRAW. Później wszystko jest importowane do urządzenia emitującego laser. W ciągu kilkunastu minut laserowo możemy wyciąć sześć potrzebnych boków. Po wycięciu trzeba poczekać, aż materiał nieco ostygnie, bo cięcie odbywa się naturalnie pod wysoką temperaturą.
Wycięte elementy traktować należy bardzo delikatnie, aby nie popękały, ani żeby się zarysowały. Do scalania pleksi najlepiej użyć przezroczystego kleju do tworzyw sztucznych. Klej rozprowadzamy z brzegu każdego wyciętego boku kostki. Trzeba robić to bardzo delikatnie i uważnie, aby klej nie rozmazał się na płaszczyznach boków. Szybko zasycha i potem trudno będzie go zmyć.
Szczegóły techniczne: http://www.frezowanie-cnc.com.pl/obrobka-mdf.html