Jak powinna wyglądać rehabilitacja rwy kulszowej?

W życiu jest wiele sytuacji, w których jesteśmy narażeni na stres, czy duży wysiłek fizyczny. Te czynniki, podobnie jak niewłaściwe nawyki żywieniowe, czy nieprawidłowa postawa mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, np. bólów pleców. Szczególnie ciężką przypadłością jest ból w dole pleców promieniujący w kierunku stopy. Nazywany jest rwą kulszową. W takich sytuacjach należy zastanowić się, jakie przedsięwziąć działania, aby skutecznie i bezboleśnie dojść do siebie.

Rehabilitacja rwy kulszowej – zalecenia

Leczenie rwy kulszowej jest czasem bardzo wymagające. Jest wiele sposobów, aby zapobiegać negatywnemu samopoczuciu i poradzić sobie z uciążliwym bólem. Wśród głównych objawów rwy kulszowej są m.in przeciążenie kręgosłupa bóle menstruacyjne, czy bóle reumatyczne, a także zły stan psychiczny lub nowotwór. Sygnały, które powodują, że należy rozważyć wizytę u lekarza, to m.in. gorączka, mocniejszy ból podczas kichania lub kaszlu. Czasem mogą pojawiać się także mrowienia, czy odrętwienia. Podstawowymi elementami, podczas których lekarz ma za zadanie sprawdzić, czy ów ból można faktycznie zdefiniować jako rwę kulszową opierają się to uniesienie nogi pacjenta leżącego na plecach. Wiele osób sięga po środki przeciwbólowe, ale jak wiadomo, może to być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Dlatego zaleca się stosowanie żelu i staranne rozsmarowanie go w miejscu bólu, jak i zimne okłady. Nieco bardziej profesjonalną formą leczenia jest specjalistyczny masaż. Znacząco różni się on jednak od zwykłego masażu i nie wszystkie osoby są go w stanie przejść bezboleśnie. Bardzo popularna jest też metoda ARP Wave. Jest ona stosowana w celu uskutecznienia efektów tradycyjnej rehabilitacji.

To doskonała okazja dla tych, którzy mają problemy ze wstaniem z łóżka i z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. Przynosi ona ulgę bardzo szybko, czasem nawet po pierwszej sesji. Jej olbrzymią zaletą jest elektrostymulator pozwalający dostarczyć impulsów w konkretne miejsce, które pacjent chce poddać terapii. Dzięki temu ćwiczenia są wykonywane w sposób bardziej efektywny.

O czym pamiętać podczas zmagania się z rwą kulszową?

Rwa kulszowa wymaga pewnych ograniczeń dotychczasowych ruchów. Ważne jest, żeby nie nadwyrężać kończyn i kręgosłupa, a co za tym idzie, unikać zbyt ciężkich przedmiotów. Przede wszystkim należy schylanie zastąpić kucaniem, a przedmioty chwytać dokładnie w obydwie ręce. Należy być również niezwykle ostrożnym podczas wstawania. Trzeba dokładnie ustawić się do pozycji wyprostowanej, po czym powoli wstać. Są również zalecane pozycje, które pozwolą na radzenie sobie z rwą kulszową. Należy położyć się wygodnie na brzuchu albo na plecach z nogami położonymi na krześle lub z poduszką pod spodem. Warto zadbać też o właściwe miejsce wypoczynku. Powinien to być twardy materac, dzięki któremu pozycja nie będzie ulegać gwałtownym zmianom, co mogłoby prowadzić do nasilania się bólu. Warto pamiętać, żeby siedzieć w pozycji wyprostowanej, a także unikać zakładania nogi na nogę.

Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-co-to-wlasciwie-jest-jakie-sa-jej-objawy
https://rehabilitacja-arpwave.pl/kiedy-bol-w-dole-plecow-to-rwa-kulszowa
https://rehabilitacja-arpwave.pl/czy-i-jak-rehabilitacja-pomaga-na-rwe-kulszowa