Jak walczyć o swoje prawa w firmie?

Wykonywana przez Was od poniedziałku do piątku praca Pruszków – lub w innym systemie – powoduje u Was coraz większe kłopoty zdrowotne? Wszystko dlatego, że atmosfera w firmie jest po prostu nie do zniesienia? Niestety, nie brakuje ludzi, którzy muszą borykać się z takimi problemami. Co zrobić, jeśli na przykład szef nie traktuje Was tak, jak powinien? Jakie kroki należy podjąć, jeśli pracodawca łamie Wasze prawa? Co zrobić, aby skutecznie walczyć o swoje przywileje?

Na pewno na samym początku nie trzeba korzystać z tak zwanej ciężkiej artylerii. Trzeba krok po kroku starać się zmienić obecną sytuację. Między innymi często dzieje się tak, że zostajecie po godzinach, a nadgodziny nie są w żaden sposób dodatkowo płatne? Przysługuje Wam urlop, ale od dawna nie możecie się go doprosić? Jesteście zatrudnieni na konkretnym stanowisku, ale musicie wykonywać również inne zajęcia? Nie brakuje ludzi, którzy na co dzień mają takie kłopoty. Przez to praca Jaworzno kojarzy im się praktycznie wyłącznie negatywnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Pewnie najłatwiej byłoby zmienić stanowisko na inne itp. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Są osoby, które mieszkają w takiej miejscowości, gdzie po prostu nie ma zbyt wiele wolnych wakatów. Są też ludzie, którzy nie chcą przeprowadzać się do innego miasta czy nawet wyjeżdżać za granicę itp.

Na pewno na początek dobrze jest po prostu szczerze porozmawiać z szefem i spokojnie przedstawić mu swoje oczekiwania dotyczące zmian. Zwłaszcza, jeśli łamie on Wasze prawa, które są zawarte w Kodeksie Pracy.

Taka konwersacja nie przynosi żadnego skutku? Jest tak samo lub nawet gorzej niż miało to miejsce wcześniej? Trzeba zatem uciec się do bardziej radykalnych rozwiązań. Możecie na przykład udać się do prawnika lub radcy prawnego. Fachowcy doradzą, co po prostu warto zrobić w Waszej konkretnej sytuacji. Przedstawią Wam możliwe rozwiązania. Dzięki temu będziecie wiedzieć co i jak… Często niestety zmiana pracy – czy tego chcecie czy nie – jest konieczna. Warto to zrobić, ponieważ szkoda tracić swojego zdrowia. Zwłaszcza, że obecnie można korzystać na przykład z serwisów z ogłoszeniami o pracę, które zawierają różne ciekawe stanowiska. Myślicie, że w Waszej miejscowości na pewno nic nie znajdziecie? To błędne podejście do tematu. Nowoczesne portale z ogłoszeniami umożliwiają bowiem szukanie stanowiska po podaniu na przykład konkretnej lokalizacji – są nawet takie, które umożliwiają wskazanie maksymalnej liczby kilometrów od danego miejsca. To sposób na to, aby skutecznie zawalczyć o swoje prawa w miejscu pracy. Jeśli konkretny pracodawca nie ma zamiaru ich respektować, to trzeba coś z tym faktem jak najszybciej zrobić.