Korzyści z nowoczesnych wydruków 3d

Druk 3d zrewolucjonizował już na zawsze branżę poligraficzną, łącząc jej aspekty z elementami produkcji, wytwórstwa, techniki, a nawet – sztuki. Drukarki 3d, w zależności od jakości i dodatkowych funkcjonalności, potrafią wydrukować niemal wszystko. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie niosą wydruki 3d.

Na czym polega druk 3d?
Drukowanie 3d, inaczej zwane przestrzennym, polega na dokładnym odwzorowaniu trójwymiarowego modelu, projektu za pomocą określonego wkładu lub materiału. W zależności od przeznaczenia drukarek, stosuje się w nich materiały syntetyczne (najpopularniejsze z nich to nylon, ABS czy połączenie plastiku z gipsem tzw. Laybrick), naturalne i organiczne (żywicę, czekoladę), a także przemysłowe (beton, metal, papier itp.).

Co można wydrukować w trójwymiarze?
W nowoczesnych firmach druk 3d stosuje się w tworzeniu prototypów produktów, implantów, pewnych prostych elementów stosowanych przy produkcji bardziej złożonych systemów. Ten rodzaj drukarek stał się furtką do przesyłania przedmiotów w kilka sekund, z jednego punktu na mapie świata w jego drugi zakątek. To duże ułatwienie dla innowacyjnych firm, opracowujących nowe rozwiązania. Druk 3d implantów to ogromne osiągnięcie w medycynie, stomatologii, transplantologii. Ideałem w tym przypadku jest druk elementów w stu procentach dopasowanych do rozmiarów kości i innych tkanek pacjentów, to kolejne duże osiągnięcie i widoczny efekt prac nad trójwymiarowym drukiem. Jego możliwości wykorzystują także osoby odpowiedzialne za charakteryzację i tworzenie kostiumów na planach filmowych bądź w teatrach. Tworzy to nieograniczone możliwości kreacyjne w stosunkowo niedrogim koszcie.

Od projektu do druku
Przygotowanie projektu do wydruku w trójwymiarze wygląda nieco inaczej, ponieważ ma on nie dwa, a trzy wymiary. Projekt przesyłany jest do drukarki w formie „plastrów”, które następnie realizowane są określonym typem materiału. Materiał pod wpływem lasera stapia się i plastycznie dopasowuje się do żądanego kształtu. Tak osiągnięty przedmiot zazwyczaj wymaga jeszcze dodatkowej obróbki, jednak jego pierwsza, najważniejsza podbudowa jest wykonywana bez udziału ludzkich rąk.
Wydruki 3d to wciąż dziedzina dla wybrańców, pomimo że proste, niewielkie modele są już dostępne do potrzeb domowych. Obserwując jednak tempo rozwoju branży druków trójwymiarowego, można spodziewać się, że już niedługo będzie on powszechnie wykorzystywany w wielu branżach, w których precyzja i efektywność zajmują pierwsze miejsce.

Polecamy: http://hexagongroup.pl/