Najnowsze trendy w oświetleniu – żyrandole klasyczne czy nowoczesne?

Żyrandole łączą w sobie istotny element oświetleniowy z funkcją dekoracyjną. Szeroka oferta lamp pozwala na wybór interesującego nas modelu. Na samym początku poszukiwań mamy jednak kilka wątpliwości, które warto rozważyć. Poniżej krótka charakterystyka dostępnych typów żyrandoli oraz ich zalet.

Żyrandole klasyczne – uniwersalne i modne
Klasyka w oświetleniu to przede wszystkim nawiązywanie do delikatnych linii, wykonanie z popularnych i solidnych materiałów, a także każdemu znane kształty. W żyrandolach w stylu klasycznym dominuje szkło, metal, metaloplastyka oraz motywy florystyczne. Najczęściej posiadają kilka źródeł światła, a każda żarówka posiada odrębny klosz, co czyni całość bardzo elegancką i perfekcyjnie wykończoną. W najnowszych trendach klasycznego wzornictwa znajdziemy przede wszystkim kolor czarny, złoty i srebrny, surową stylistykę i nawiązanie do klimatów iście królewskich.

Żyrandole nowoczesne
Oświetlenie utrzymany w stylu nowoczesnym dopuszcza wszelkie pomysły, które sprawią, że dany model lampy stanie się wyjątkowym i skusi potencjalnego klienta. To przede wszystkim liczne instalacje nawiązujące do aktualnych trendów sztuki, przepełnione wysokiej jakości materiałami, zwracające uwagę i stanowiące punkt kulminacyjny całego wnętrza. W tym sezonie bardzo modne jest szkło oraz wszystko, co świec i odbija naturalne światło. Ciężko obyć się też bez gładki, prostych, błyszczących powierzchni oraz kryształów. Wszystko tworzy wyraźną i efektowną całość.

Żyrandole minimalistyczne
W nowoczesnym, loftowym wnętrzu dobrym uzupełnieniem będą żyrandole minimalistyczne, wykonane z naturalnych, neutralnych materiałów, takich jak metal, drewno czy szkło. Minimalizm w oświetleniu stawia przede wszystkim na funkcjonalność, unikając elementów ozdobnych i blichtru. Ostatnimi czasy modne są żyrandole z samych, dużych żarówek z ozdobnym środkiem, a także formy wykonane w znacznej części z drewna. W tego typu produktach istotny jest gatunek zastosowanych materiałów oraz pomysłowy projekt.

Światło jak z bajki
Zupełnie odrębną kategorią są żyrandole tworzone z dedykacją dla najmłodszych mieszkańców. Lampy wieszane w pokoju dziecięcym powinny być przede wszystkim bezpieczne dla otoczenia, nie powinny posiadać ostrych kantów ani innych niebezpiecznych elementów. Ich druga, niezbędna cecha to ciekawy i kolorowy wygląd. Wśród dostępnych modeli dostępne są znane postacie z bajki, kształty zwierząt oraz wiele innych pomysłów.

Nasze propozycje: https://www.lightcenter.pl/katalog,15786/zyrandole