
Życie nie szczędzi nam codziennych stresów ani traumatycznych przeżyć. Spora część społeczeństwa wykazuje niezwykłą wrażliwość, co generalnie bywa wadą, ponieważ wszystko co stresujące, a nawet po prostu nowe, odbija się negatywnie na ich emocjach. Są to tak zwane kryzysy życiowe wynikające z takich przeżyć jak rozwód, utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego czy wypadek. Z kolei z drugiej strony wzrasta ilość osób chorych na depresję, czyli poważne zaburzenie psychiczne, które trzeba leczyć, ponieważ zaniedbane może doprowadzić nawet do samobójstwa. Niestety, w dalszym ciągu jeszcze niechętnie korzystamy z takich form pomocy jak psychoterapia w Katowicach czy innym mieście. Dlaczego tak się dzieje?
Wstyd i nieprawidłowe przekonania
Kiedy dzieje się coś niepokojącego, wolimy cierpieć milczeniu, ewentualnie liczyć na wsparcie bliskich lub po prostu pójść do lekarza rodzinnego po jakieś delikatne leki. Niestety to w przypadku depresji lub głębokiego kryzysu psychicznego nie pomaga. Problem może się w dalszym ciągu pogłębiać, aż doprowadzi do sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, wstać z łóżka, czy wykonywać codziennych czynności. Depresja wydaje się powodem do wstydu lub oznaką słabości, co oczywiście niej jest prawdą. Jedna z teorii mówi o zakłóconej równowadze biochemicznej w mózgu. Ponadto może być ona wynikiem rozmaitych traum przeżytych w ciągu życia, które ujawniają się pod postacią lęków, zaburzeń nastroju czy poczucia winy.
Konieczne działanie
W takim wypadku najlepiej działać dwutorowo. Czasem konieczne jest włączenie terapii farmakologicznej, a zarazem podjęcie działań, takich jak psychoterapia w Katowicach lub innym mieście najbliższym naszemu rejonowi zamieszkania. Warto poszukać dobrego terapeuty nawet poza swoim miastem,jeżeli u nas jest to możliwe. Psychoterapia jest prowadzona w kilku nurtach, ale żeby jak najszybciej móc zacząć normalnie funkcjonować niezbędne jest przepracowanie swoich przeżyć i zmiana postrzegania świata oraz siebie. Wtedy zaczynamy się inaczej czuć. Jeżeli występują napady lęków, trzeba również nauczyć się z nimi sobie radzić, nie poprzez walkę, ale poprzez akceptację. Do pełnego wyleczenia potrzeba nieraz kilka lat spotkań terapeutycznych, ale czasem ulgę daje już kilka pierwszych spotkać w kontakcie z terapeutą. Trzeba jedynie otworzyć się i wyrzucić z siebie wszystko, co nas dręczy, a specjalista podpowie, jak się z tym uporać. Oczywiście największą pracę musi i tak wykonać pacjent, lecz odbywa się to z pomocą i wsparciem terapeuty.
Dane kontaktowe: http://www.propsyche.katowice.pl/