Samochód BMW E90

Samochód osobowy BMW E90 jest to pojazd, które reprezentuje segment D. Model ten, jest piątą generacją serii 3. Okres produkcji tego modelu przypada na następujące lata: 2004 – 2012. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, iż samochód ten, w 2006 roku zajął w konkursie na Światowy Samochód Roku, pierwsze miejsce. Miejscem produkcji tego samochodu osobowego były następujące kraje: Niemcy (Lipsk oraz Monachium), Meksyk, Indonezja, Egipt, Pretoria, Rosja, Chiny, Indie oraz Malezja. Model ten jest następcą samochodu BMW E46. W porównaniu do swojego poprzednika, BMW E90 jest dłuższy o całe pięć centymetrów i szerszy o osiem centymetrów. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, iż zwiększenie wymiarów nie spowodowało znaczącego wzrostu masy tego samochodu osobowego.

Warto wiedzieć, iż po raz pierwszy w tej serii zastosowano system iDrive, który został połączony z zestawem GPS. Od początku paleta silnikowa tego pojazdu osobowego była bogata. Tworzyły ją silniki benzynowe 320i (150 KM), 325i (218 KM) i 330i (258 KM) a także diesle 320d (163 KM) i 330d (231KM). Warto wiedzieć, iż jesienią 2005 roku zaoferowano wersję kombi (E91) z napędem na cztery koła. Z kolei rok później, bo w 2006 roku na rynek wprowadzono wersję Coupe, która oznaczona została symbolem (E92). Jeszcze rok później, czyli w marcu 2007 roku dołączył do tej grupy kabriolet (E93).

Z kolei, we wrześniu 2008 auto przeszło face-lifting. Różnice w wyglądzie zewnętrznym polegały na przemodelowaniu następujących elementów, takich jak między innymi: lusterka, maska, klapy bagażnika, zderzaki, progi, przednie i tylne reflektory. Dodatkowo, znacząco zwiększono moc jednostek napędowych oraz także wprowadzono nowe wzory felg aluminiowych. Model ten był z pewnością konkurencją dla następujących modeli, takich jak:

 • Renault Laguna,
 • Opel Insignia,
 • Mazda 6,
 • Skoda Supeeb,
 • Toyota Avensis,
 • Volkswagen Passat,
 • Volvo S60,
 • Jaguar X -Type,
 • Ford Mondeo,
 • Alfa Romeo 159,
 • Mercedes – Benz W204.

Masa własna tego pojazdu wynosiła od 1350 kilogramów do 1775 kilogramów. Rozstaw osi w tym aucie miał 2761 mm. Pojemność zbiornika paliwa wynosiła 63 litry. Z kolei pojemność bagażnika wynosiła w zależności od modelu następująco: w wersji kombi (460 litrów do 1385 litrów), a w wersji cabrio (210 litrów do 350 litrów). Model występował w wersji z 6-biegową manualną skrzynią biegów oraz z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. Rodzaj napędu tego samochodu osobowego był tylny oraz AWD.

Ten samochód osobowy w wersji coupe i cabrio został zaprojektowany przez Joji Nagashima oraz przez Marca Michaela Markefka. Z kolei auto w wersji combi zostało zaprojektowane przez Christopha Nordmanna. Również jeśli chodzi o projekt, przyczynił się do niego Chris Bangle. Śmiało można powiedzieć, że model ten robi ogromne wrażenie. Wygląda on fenomenalnie zarówno w środku jak i na zewnątrz. Podróż nim jest niezwykle przyjemna oraz komfortowa. Auto może pomieścić maksymalnie pięć osób. Nie bez powodu, to auto otrzymało w konkursie na Światowy Samochód Roku, pierwsze miejsce.

Więcej informacji dotyczących aut BMW i MINI znajdziesz na stronie:

https://www.bawariamotors.pl/bmw/nowe-samochody/bmw-serii-3-limuzyna/

https://gdansk.bmw-bawariamotors.pl/

https://www.bawariamotors.pl/mini/nowe-samochody/mini-countryman/